10 rzeczy, jakich dzieci rozwodników nigdy Ci nie powiedzą

Dzieci z rozbitych rodzin zmagają się z problemami, które rozumieją tylko one. Dziś spojrzymy na rozwód rodziców ich  własnymi oczami.

 

1. Zbudowaliśmy obronne mury

Już to widzieliśmy i nie chcemy przechodzić przez to jeszcze raz – nie chcemy by ludzie, na których by nam zależało zostawili nas, tak jak zrobili to rodzice. Chcemy czuć się bezpiecznie. Dlatego otoczyliśmy się grubym murem, żeby nie dopuścić żadnej osoby, która mogłaby nas w ten sposób skrzywdzić.

 2. Przywiązujemy się do rzeczy

Być może z powodu poczucia bezpieczeństwa. Gdy rodzice się rozwodzili, różne rzeczy zostały podzielone między nich. Przywiązujemy się więc do tego co nam zostało, znamy wartośc tych rzeczy i nie chcemy się z nimi rozstawać.

3. Wolimy jednego rodzica

Choć możemy nie mówić tego na głos i jest to dla nas trudne a nawet niezrozumiałe, mamy preferencje co do rodziców. Na jednym możemy polegać bardziej i bardziej odpowiada naszym wymaganiom.

 4. Boimy się bliskości

Choć zdajemy sobie sprawę, że pewnego dnia spotkamy osobę, do której będziemy chcieli się zbliżyć i rozpocząć z nią wspólne życie, jest to coś co nas przeraża. Nie chcemy powtórzyć scenariusza znanego z domu.

 5. Nie tolerujemy zdrad

To uczucie towarzyszy zwłaszcza tym z nas, którzy widzieli jak zdrada stała się przyczyną rozwodu. My chcemy budować związek z poczuciem odpowiedzialności, nie chcemy zdradzać i nie tolerujemy tych, którzy to robią.

6. Jesteśmy krytyczni

Zadajemy mnóstwo pytań, ponieważ w pewnym momencie przestaliśmy być ufni. Dla naz zaufanie to bardzo trudna kwestia, ciężko nam je osiągnąć. Wciąż obserujemy i podwarzamy, zadajemy pytania i nadajemy rangę małym i nieistotnym rzeczom.

7. Doceniamy jasną komunikację

Nie dostaliśmy lekcji komunikacji od rodzicow, którzy nie umieli się porozumieć ze sobą. Lubimy być informowani jako pierwsi i lubimy gdy dzielicie z nami jak najwięcej szczegółów. Każde krótkie zdanie jak „Jest w porządku”, „Będzie dobrze”, „Poukłada się” wzbudza w nas czujność. Cenimy szczerość i otwartość, to daje nam poczucie że jesteśmy ważni.

8. Jesteśmy przywiązani do rodzeństwa

Nikt nie zrozumie naszego bólu tak jak oni. To oni byli przy nas w tych trudnych momentach i wiedzą przez co przechodziliśmy. Potrzebujemy siebie nawzajem i wzajemnie sobie pomagamy. To od nich otrzymujemy najwięcej wsparcia.

9. Chcemy czuć się kochani i akcetpwani

Nie otrzymaliśmy miłości i uwagi od obydwojga rodziców w tym samym czasie. Ich okazywanie miłości było poszarpane i chaotyczne. Chcielibyśmy czegoś kompletnego i absolutnego. Chcemy być jak inne dzieci – mieć mame i tatę, którzy tworzą rodzinę. Ale ponieważ to niemożliwe, próbujemy tego szukać gdzie indziej.

10. Zwracamy większą uwagę na wady

Z uwagą spoglądamy na ludzi wokół nas, również na przyjaciół czy partnerów – obserwujemy ich zachowania i reakcje. Zadajemy sobie pytania – czy aby nie krzyczy za dużo, czy nie jest zbyt uparty, czy nie jest chytry? Chcemy być pewni z czym przyjdzie nam się mierzyć w relacji z danym człowiekiem. Dzięki temu jesteśmy przygotowani na to, że znów doświadczymy zawodu.

Zostaw odpowiedź

Bądź pierwszy!