10 zwrotów, których nie mówić, jeśli jesteś liderem

liderem, członkiem rodziny lub zwyczajnie – człowiekiem

Lider to ktoś kto przewodzi, a jeszcze dokładniej - ktoś, kto zachęca do tego aby za nim pójść. Przeczytajcie sobie to zdanie jeszcze raz - łatwo jest zapomnieć o tej drugiej prawdzie. Jak zachęcać? Przekazywać jasne komunikaty, dawać własny przykład, być konsekwentnym oraz motywować przez zachętę. Metody powszechnie stosowane dawniej - stawianie żądań, pełne kontrolowanie i nadzorowanie pracowników, niedocenianie zespołu czy brak indywidualnego podejścia - nie przynoszą oczekiwanych skutków.

Lider  to ktoś kto ma wpływ na ludzi. Bez względu na to czy jesteś szefem firmy, nauczycielem, urzędnikiem, rodzicem, partnerem - na pewno masz wpływ na życie innych i warto zastanowić się nad tym, czy Twój sposób komunikacji jest owocny.

Dobry lider (szef, manager, rodzic czy partner) - powinien być z ludźmi, z którymi pracuje, z którymi żyje, od których wymaga. Stworzenie pewnego zwyczaju w komunikacji pomoże Ci zbudować w grupie poczucie silnej więzi, zaangażowania i motywacji.

Poniżej znajdziesz 10 zwrotów, których nie powinieneś używać, jeśli jesteś liderem:

1. Nie mogę.

To zwrot zakazany nie tylko dla liderów, ale także dla tych, którzy liderami się nie czują. Mówiąc "Nie mogę, nie potrafię, nie da się" ograniczasz swoje możliwości i pole działania. Sam sobie wyrządzasz krzywdę. W ten sposób zawężasz swoje możliwości i mówisz innym - "przepraszam, ale nie wierzę w siebie, nie wierzę w swoje umiejętności, nie wierzę, że nam to wyjdzie." Jak inni mają w Ciebie uwierzyć, jeśli sam w siebie nie wierzysz? W zamian użyj "da się zrobić" poprzedzone pytaniem "JAK". Te dwa zwroty pobudzają kreatywność i chęć do działania, coś czego nie brakuje żadnemu dobremu przywódcy, a już na pewno nie Tobie :)

2. To nie moja sprawa.

Mówiąc coś takiego, dajesz do zrozumienia jedną z dwóch rzeczy - po pierwsze, że nie masz żadnej opinii wyrobionej na dany temat; po drugie, że świadome obniżasz wartość danego pomysłu, idei czy czyjegoś zdania i nie podejmujesz prób podjęcia działania. Dobry lider mówi "Jasne, jestem zainteresowany, mów, kontynuuj". To oznacza, że zależy im na tym aby poznać możliwe wszystkie aspekty danej sprawy i chce lepiej zrozumieć swoich współpracowników.

3. Ja tu dowodzę.

Używaj tylko jeśli chcesz natychmiast zrazić do siebie ludzi. Potrzeba utwierdzania innych w przekonaniu, że dowodzisz daje ludziom sygnał, że wcale tak nie jest. Dobry przywódca rozumie, że siła jego wizji i efektywność jego przywództwa wywodzi się z zaangażowania jego zespołu. Dobry lider nie musi potwierdzać, że on tu jest szefem. Potwierdzają to jego działania i zainteresowanie nie tylko pracą, ale także ludźmi, którzy ją wykonują. To w ten sposób dobry lider buduje sobie szacunek i oddanie grupy.

4. Ty nic nie rozumiesz.

Wypowiadając te słowa od razu skreślasz odbiorcę z listy osób kompetentnych, nie dając szansy na zrozumienie czegoś.  Dobry przywódca rozumie, ze mogą wystąpić pewne nieporozumienia, lub że mógł przedstawić coś w sposób nie dla wszystkich zrozumiały. To po stronie lidera spoczywa odpowiedzialność za pomoc każdemu w zrozumieniu jego przesłania. "Co mogę Ci wytłumaczyć", "Jak mogę Ci pomóc?" to efektywne sposoby na wyjście naprzeciw tym osobom, które chcą lepiej zrozumieć, co autor miał na myśli.

5. Czy mogę?

Czekanie na pozwolenie żeby coś zmienić jest najszybszą drogą do tego, żeby pozostawić rzeczy takimi jakie są. Przywódca nie pyta o pozwolenie, przywódca wprowadza zmiany, działanie jest elementem jego pracy. To on wprowadza zmiany zgodne i spójne z jego wizją. Przepraszają później.

6. Ludzie przestaną mnie lubić.

Ludzie nie lubią zmian. Dobrego lidera to nie martwi. Wie, że gdyby miał się przejmować tym, czy współpracownicy będą za nim przepadać czy nie, to stałby w tym samym miejscu i ani on ani zespół nie ruszą ani o krok dalej. Dobrym liderom nie brakuje zdrowego przekonania, że niestety nie wszyscy będą za nim przepadać, i że nie mogą zadowolić wszystkich. Siłą napędową przedsięwzięć lidera ma być wiara we własny projekt i jego powodzenie.

7. Ja to zrobiłem.

Zapomnij o jakichkolwiek zwrotach zaczynających się od "JA", jeśli chcesz przewodzić ludźmi. Używając takich formuł pokazujemy siebie w świetle zadufanego egoisty, dumnego ze swoich osiągnięć.  Dobry lider przybiera raczej postawę osoby skromnej ale pewnej siebie eksponując przede wszystkim dumę z pracy zespołu. Mów raczej "My to zrobiliśmy", "Udało się nam", "Osiągnęliśmy to wspólnymi siłami" - stawiaj współpracowników zawsze nad sobą, a zachęcisz ich do dalszej pracy na rzecz waszego wspólnego sukcesu.

8. To nic osobistego, chodzi o biznes.

Problem z tym zdaniem polega na tym, że dla osoby do której to mówisz, to jest zawsze kwestia osobista. Tam, gdzie jest miejsce na zaangażowanie ludzi, w grę zawsze wchodzą również osobiste relacje. Dobrzy przywódcy rozumieją, że relacje, jakie mają z współpracownikami, o ile nie przypominają zaangażowaniem tych ze służbową klawiaturą, dodatnio wpływają na motywację i chęć do pracy swojego zespołu.

9. Nie mam czasu.

Ludzie, którzy mówią "Nie mam czasu", dają do zrozumienia, że niezbyt dobrze radzą sobie z planowaniem, przewidywaniem i zarządzaniem swoim czasem. To zdanie może też wskazywać, że lider nie ma żadnej elastyczności lub że brak mu osobistej relacji ze współpracownikami. Dobrym liderem czyni Cię to, że znajdujesz czas, aby lepiej poznać i zrozumieć swoich współpracowników, rodzinę czy zespół. "Oczywiście, wygospodaruję trochę czasu" lub "Jasne, mogę Ci poświęcić swój czas" to dwa potężne zwroty, które budują w Twoim rozmówcy poczucie bezpieczeństwa i zaangażowanie.

10. Doskonale!

Perfekcja to iluzja. Ludzie, którzy czekają na doskonały moment, doskonałe wyniki,  doskonały zespół często muszą zrezygnować z własnych planów, bo nie ma doskonałych warunków. Dobry lider wie, że warunki nigdy nie są doskonałe, patrzy na świat trzeźwo i mierzy siły na zamiary. Liderzy wierzą w swój projekt i ciężko pracują dopóki nie zadziała. Dobry lider powie "To nie jest do końca to, ale to już początek". Człowiek, który to mówi rozumie, że stawianie czoła wyzwaniom, żeby udoskonalić projekt, to klucz do sukcesu, ponieważ takie podejście pobudza kreatywność i motywuje do dalszego działania.

 

Powodzenia! :)

AgMiecz

Agata Miecznikiewicz

Założycielka Inner Adventure, z wykształcenia religioznawca UJ i grafik designer. Life & Business Coach, zainteresowana tematyką kreatywności, jej działania i wpływu na aktywność i motywację człowieka. Mówca podczas konferencji SWPS. Jej największą inspiracją jest praca naukowa profesora Mihaly Csikszentmihalyi.

Dołącz do nas!

Zostaw odpowiedź

Bądź pierwszy!