Etyka menadżera

Jak wprowadzić wyższe etyczne standardy w Twojej Firmie

Etyka wymaga odwagi

Z krajowych doniesień medialnych wynika, że nie wszystkie firmy mają wysoko podniesioną poprzeczkę w kwestii etyki pracy, zatrudnienia i działalności. Za poziom etyczny odpowiadają menadżerowie, ci którzy utrzymują standardy etyczne wysoko, są wzorem do naśladowania dla wielu firm. Ten artykuł pokaże jak możesz wprowadzić wyższe etyczne standardy w Twojej Firmie.

Ustal jasne wartości

Jeśli chcesz prowadzić zgrany i oddany zespół, musisz dać przykład. To Ty jesteś liderem, i pracownicy zawsze biorą z Ciebie przykład. Zacznij więc od przeanalizowania swojego systemu wartości razem z wartościami Twojej firmy.

W rankingu najbardziej etycznych firm 2015 roku zwyciężyła amerykańska korporacja 3M Company, która stara się aby wysokie wartości etyczne były przestrzegane na każdym stopniu - od najwyższych menadżerów aż po pracowników recepcji. Ich podstawowymi zasadami są - dotrzymywanie słowa, szacunek do wszystkich pracowników, oraz indywidualna odpowiedzialność za swoje działania. Każdy kierownik zna te zasady, i starają się wdrażać je w swoich zespołach. Wynik - stanowią wzór do naśladowania.

Twój osobisty system wartości nie pozostaje oczywiście bez znaczenia. Jeśli np. starasz się być fair wobec wszystkich, nawet jeśli nie są to zasady określone przez Twoją firmę -  będziesz ich przestrzegać nawet mimo to, budując etyczny system wśród swoich podwładnych.

Żeby usystematyzować swoje stanowisko, zadaj sobie następujące pytania:

  • Jakie standardy etyczne liczą się w mojej firmie?
  • Jacy liderzy stanowią dla mnie przykład? Jakie ich postawy wzbudzają mój szacunek?
  • Czy kierowałbym się tymi zasadami nawet gdyby byłoby to dla mnie niekorzystne?

Nadaj kierunek

Kiedy system wartości jest jasno ustalony, możesz przygotowywać swoich współpracowników do przestrzegania zasad etycznych. Pamiętaj, że przykład idzie z góry, i liczą się czyny, nie deklaracje. Jeśli zatem szczerość jest wartością, której chcesz przestrzegać, zadbaj o to, żebyś był zawsze szczery ze wszystkimi i otwarcie komunikował się z pracownikami. Jeżeli punktualność - zawsze powinieneś być o czasie.

Pamiętaj, że pracownicy dla siebie też stanowią wzór do naśladowania. Należy także ustalić jakie mogą być konsekwencje przestrzegania oraz nieprzestrzegania zasad, które wprowadzasz.

Dylematy etyczne

Wyobraź sobie, że jesteś na spotkaniu z menadżerami wyższego szczebla, a Twój kolega podczas prezentacji zaczyna kłamać o tym jak wysoka jest produktywnośc jego działu, choć wiesz, że w istocie jest inaczej. Jak zareagujesz?

To dość jaskrawy przykład, zazwyczaj w środowisku pracy spotykamy się z sytuacjami bardziej subtelnymi. Zwykłe procesy funkcjonowania firmy mogą wyzwolić etyczne dylematy. Należy rozpoznać te sytuacje i za wczasu się do nich przygotować. Mowa o:

  • dokonywaniu wyboru kontrahenta
  • decyzji o awansie
  • decyzji o podwyżce
  • naliczaniu premii
  • decyzji o zwolnieniu
  • zatrudnianiu
  • popełnieniu błędu

Żeby właściwie przygotować się do tych sytuacji, wcześniej postaraj je sobie jak najdokładniej wyobrazić. Postaw się w każdej z nich, zarówno jako menadżer, jak również jako świadek pewnych niejasności. Co robisz? Jak reagują Twoi pracownicy a jak przełożeni, jak się czujesz z podjętymi decyzjami? Wyobraźnia to potężne narzędzie, tylko dzięki niej będziesz mógł przygotować się do tego typu problemów etycznych. Pamiętaj o zasadach, którymi się kierujesz i które chcesz aby były przestrzegane w Twoim dziale lub firmie.

Jeśli czujesz, że coś jest niezgodne z Twoim systemem wartości i systemem wartości reprezentowanym przez Twoją Firmę, raz jeszcze "na zimno" przeanalizuj swoje decyzje. Doskonałym sposobem na zweryfikowanie czy Twoja decyzja jest właściwa jest odpowiedzenie sobie na jedno pytanie: Jakbym się czuł, gdyby wszyscy się o tym dowiedzieli? Jeśli byłbyś z siebie dumny - decyzja jest raczej słuszna, sprawy mają się inaczej, jeśli spaliłbyś się ze wstydu, musiał tłumaczyć ze swoich działań, lub co gorsza, groziło Ci zawieszenie w obowiązkach.

Odwaga

Podsumowując, podejmowanie etycznych decyzji, zgodnych z sumieniem menadżera wymaga rozsądku ale także odwagi. Zwłaszcza wtedy gdy podejmowanie słusznych decyzji nie jest na topie. Jeśli jednak zawsze przestrzegasz swoich podstawowych wartości, czujesz się spokojniejszy i podbudowany, poza tym ucząc innych właściwego postępowania poprzez dawanie przykładu.

 

Z naszej strony dowiesz się o wielu przydatnych narzędziach pomocnych w prowadzeniu Twojej Firmy i zarządzaniu zespołem. Bądź na bieżąco i regularnie otrzymuj newsletter z interesującymi Cię materiałami:

Agata Miecznikiewicz

Założycielka Inner Adventure, ukończyła Uniwersytet Jagielloński, holenderski Radbout Universitet, Akademię Filmu i Telewizji. Life & Business Coach, zainteresowana tematyką kreatywności, jej działania i wpływu na aktywność i motywację człowieka. Mówca podczas konferencji SWPS. Jej największą inspiracją jest praca naukowa profesora Mihaly Csikszentmihalyi.

Dołącz do nas