Pomagaj – będziesz zdrowszy

Lepiej dawać niż brać

- to przysłowie, które ostatni raz słyszałam chyba za życia mojej Babci.

Wielu z nas czuje się zbyt zmęczonych czy zestresowanych, żeby w ogóle pomyśleć o robieniu czegoś dla innych. Tymczasem pomaganie innym, jakkolwiek dobre dla innych, służy przede wszystkim Twojemu zdrowiu, zarówno psychicznemu jak i fizycznemu. Pomaganie redukuje stres, poprawia samopoczucie i podnosi samoocenę. Samo zdrowie!

Pomaganie innym sprawia, że

 1. czujesz się dobrze

Kiedy komuś pomożesz, wprawiasz się w stan zadowolenia i satysfakcji – co mózg jednoznacznie wiąże ze szczęściem. Pomaganie sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na świat, pozwala zapomnieć o naszych własnych problemach i sprawia, że czujemy się lepszymi ludźmi. Pomaganie buduje w nas wrażliwość i sprawia, że chętniej angażujemy się w aktywności o wielkim dla nas znaczeniu. To nie wszystko – dzięki temu czujemy się potrzebni – a to przekłada się na wzrost poczucia własnej wartości. Ludzie, którzy często pomagają innym postrzegają siebie jako bardzo kompetentnych i uzdolnionych.

 2. czujesz się lubiany

Pomaganie innym sprawia, że czujesz się częścią swojej społeczności, zwiększa się poczucie Twojej przynależności i spada obawa związana z odrzuceniem i brakiem akceptacji. Pomagając innym zwiększa się Twoje poczucie więzi z innymi.

3. zyskujesz szerszą perspektywę

To zdarza się zwłaszcza wówczas, gdy pomagasz komuś, komu wiedzie się gorzej niż Tobie – poznając sytuację ludzi w potrzebie możesz docenić to co sam masz. Twoje problemy mogą Ci się wydać mniej znaczące, gdy skonfrontujesz je z kłopotami ludzi, którym pomogłeś. Dzięki temu masz szansę przestać skupiać się na tym czego, jak sądzisz, Ci najbardziej brakuje i nauczysz się doceniać i cieszyć tym co masz.

4.  poziom stresu spada

Pomaganie innym redukuje napięcie, co wpływa korzystnie nie tylko na Twoje samopoczucie, ale też zdrowie, ponieważ obniżając stres wzmacniasz system odpornościowy.

5.  pozbywasz się negatywnych emocji

 

Złość, agresja czy wrogość natychmiast znikają gdy zaczynasz komuś pomagać. Pamiętaj, że te emocje mają bardzo zły wpływ na kondycję Twojego organizmu.

 

6. świat staje się lepszym miejscem

 

Szczęście jest zaraźliwe, zatem każdy akt dobroci może odmienić codzienność wielu ludzi. Zwykle ktoś bezinteresownie obdarowany chętniej bezinteresownie pomaga innym. Wdzięczność potrafi przetrwać dłużej niż nienawiść.

wiele rzeczy można zrobić dzisiaj

Istnieje wiele sposobów aby codziennie zrobić coś dobrego dla innych – jak choćby ustąpienie miejsca w autobusie, poniesienie komuś zakupów czy uśmiech – małe rzeczy mogą mieć wielkie znaczenie.

Pamiętajmy o tym w kontekście dzisiejszych wydarzeń – uchodźcy z Syrii czy Ukrainy to ludzie, którzy przeszli przez piekło, nam znane z filmów czy kilkuminutowych wiadomości. Często przeżyli zbiorowe gwałty, utratę całego dobytku, są ofiarami pobić i bezprawnych więzień, niektórzy widzieli jak na ich rodzinach dokonuje się rzezi.

Istnieje wiele możliwych form pomocy – od wspierania fundacji, poprzez zaangażowanie się w zbiórkę odzieży, lekarstw, żywności czy zabawek.

Moi znajomi organizując wesele poprosili gości, by zamiast kwiatów czy prezentów przynieśli zabawki, które następnie odesłali dzieciom we wschodniej Ukrainie.

Świetną listę o możliwych formach pomocy opublikowała gazeta: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,18704768,jak-pomoc-uchodzcom-szesc-sposobow.html?lokale=local#BoxNewsImg

 My w najbliższym czasie będziemy organizować zbiórkę żywności - damy Wam znać!

Agata Miecznikiewicz

Założycielka Inner Adventure, ukończyła Uniwersytet Jagielloński, holenderski Radbout Universitet, Akademię Filmu i Telewizji. Life & Business Coach, zainteresowana tematyką kreatywności, jej działania i wpływu na aktywność i motywację człowieka. Mówca podczas konferencji SWPS. Jej największą inspiracją jest praca naukowa profesora Mihaly Csikszentmihalyi.

Dołącz do nas

Zostaw odpowiedź

Bądź pierwszy!