sukces to mit

potrzebny jest zdrowy rozsądek

Z przemyśleń osobistych. Co rozumiesz przez "sukces"? Leżak wśród palm, i pękające w szwach konto w dolarach? Bycie rozpoznawalnym celebrytą? A może spełnienie się jako rodzic? Bycie najlepszym piekarzem w mieście? Wiele razy słyszę "chcę odnieść w życiu sukces" i wydaje mi się, że coraz mniej ludzi wie co to znaczy. Sukces jest niepotrzebny, potrzebny jest rozsądek i odwaga.

Ja rozumiem sukces tak, że robiąc to co sprawia mi przyjemność mogę utrzymać siebie i rodzinę w kraju, w którym żyję. Pracuję na to każdego dnia. Są chwile ogromnego zwątpienia, a potem nagle przychodzi podmuch w żagle.

Słowo sukces rzadko stoi obok takich zwrotów jak "potwornie ciężka praca", "wyobraźnia", "zaradność", "otwartość" czy "wiara w swój pomysł", a należy pamiętać, że bez tych ostatnich nie ma mowy o żadnym sukcesie. Sukcesem jest przeżyć życie w zgodzie ze sobą i czerpiąc garściami z życia. Do tego niepotrzebne są dolary, ale podejście. Partia szachów, choćbyś nawet wygrywał trwa do samego końca, do mata. Sukcesem jest mieć przewagę, ale także być ciągle w grze - mieć szansę. 

Czym jest więc sukces? Tak w skrócie - zdrowym rozsądkiem, który pozwala nam patrzeć na świat trzeźwo i realnie oceniać swoje szanse, możliwości i zagrożenia, oraz odwagą do podjęcia działania. Uczymy się na własnych błędach i na przykładzie lepszych od nas. Czasami po prostu zagryzamy zęby i robimy to co konieczne.

To jest właśnie sukces. Odczarujmy to słowo z mitycznego zadęcia, odsuńmy te wszystkie leżaki, i nazwijmy rzeczy po imieniu - sukces to odwaga do ciężkiej, mrówczej pracy.

Dobrze, że jutro weekend ; )

 

Agata Miecznikiewicz

Założycielka Inner Adventure, ukończyła Uniwersytet Jagielloński, holenderski Radbout Universitet, Akademię Filmu i Telewizji. Life & Business Coach, zainteresowana tematyką kreatywności, jej działania i wpływu na aktywność i motywację człowieka. Mówca podczas konferencji SWPS. Jej największą inspiracją jest praca naukowa profesora Mihaly Csikszentmihalyi.

Dołącz do nas!

Zostaw odpowiedź

Bądź pierwszy!