wstawanie bez budzika

Jak wstawać bez budzika – krótka rzecz o motywowaniu pracowników

Motywacja to uczucie, które stanowi mieszaninę chęci do działania i ekscytacji na myśl o swoich planach i przyszłości, to ona pozwala przemienić pomysły w rzeczywistość. Lubię myśleć o tym w ten sposób, że zdobyte umiejętności to "wiedzieć jak coś zrobić" a motywacja to po prostu "zrobić to". Można mieć dogłębną wiedzę, doświadczenie i intuicję, jednak bez motywacji do działania, nic nie ruszy z miejsca. 

Czy tego chcemy czy nie, fundamentem motywacji jest satysfakcja. Ludzi motywują różne rzeczy, ponieważ różne rzeczy sprawiają nam satysfakcję. Niektórych satysfkacjonuje praca nad kreatywnymi projektami, a innych praca z ludźmi. 

Zwłaszcza w przypadku managerów - warto wiedzieć, że są dwa typy motywacji - zewnętrzna i wewnętrzna. W przypadku motywacji zewnętrznej ludzi motywuje wymiar nagórd takich jak podwyżka, premie, lub chęć utrzymania pracy (a raczej lęk przed jej utratą). Motywacja wewnętrzna polega natomiast na utrzymaniu wewnętrznej satysfakcji z realizacji projektu.

Te dwa typy mogą wystepować jednocześnie w różnym stopniu nasilenia, także w zależności od okresu.

Dlatego tak ważne jest, aby menager zrozumiał co kieruje jego pracownikami i mógł zarządzać zespołem w najbardziej odpowieni sposób. Najważniejsze jest nie zakładać, że pracowników motywują jedynie finansowe korzyści, ale chcą także czuć się odpowiedzialni i potrzebni wykonując powierzoną im pracę. Z drugiej strony nie wolno zaniedbywać materialnego wynagradzania za konkretne wyniki - dzięki temu pracownik poczuje się doceniony.

Możesz wykorzystać poniższe strategie, aby podbudować motywację swojego zespołu:

 1) Sprawdź swoje założenia

Warto zacząć od tego, że sposób zarządzania jest silnie związany z tym w co wierzysz odnośnie Twoich ludzi. Na przykład - czy uważasz, że Twoi pracownicy nie poradziliby sobie bez ciągłego nadzoru? Lub czy sądzisz, że ich praca sprawia im satysfakcję?  Managerowie różnią się ze względu na styl zarządznia na dwa typy:

Autorytatywni - zakładają, że wciąż muszą nadzorować zespół, aby dobrze wykonywał swoją pracę. Uważają, że ich pracownicy nie czują się odpowiedzialni za powierzoną im pracę, w związku z czym należy ich motywować zewnętrznie, by osiągnąć zamierzony skutek.

Idealistyczni - managerowie wierzą, że pracownicy oczekują większej odpowiedzialności i mogą brać udział w podejmowaniu kluczowych decyzji. Zakładają, że każdy ma coś wartościowego co może wnieść do zespołu.

W skrócie - to w jaki sposób odnosisz się do pracowników zespołu, przekłada się na ich poziom motywacji. Bardzo ważne jest więc to w jaki sposób myślisz o swoim zespole, a w efekcie - jak go traktujesz. Postaw się na miejscu swoich pracowników - w jaki sposób chciałbyś by Tobą zarządzano, co Cię motywuje, który z typów bardziej Ci odpowiada?

2) Pozbądź się zniechęcenia i dbaj o poczucie staysfakcji

 To recepta psychologa Fredericka Herzberga - wg niego należy usunąć zniechęcenie, a następnie stworzyć warunki, w których pracownicy poczują się usatysfakcjonowani.

Brzmi łatwo, przyjrzyjmy się jednak, co powoduje zniechęcenie pracowników - irytująca polityka firmy, ciągła kontrola, brak stabilnych warunków zatrudnienia. Jeśli w środowisku pracy panują takie warunki, motywowanie pracowników będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe. Dopiero po usuniięciu tych czynników, można zacząć myśleć o motywowaniu ludzi. Źródłem satysfakcji jest często awans, zwiększenie poczucia odpowiedzialności, program szkoleń i plan ciągłego rozwoju, lub poprostu poczucie sensowności swojej pracy.

 3) Bądź Liderem, który inspiruje

 Motywacja w miejscu pracy jest kluczowa, jednak wiele zależy od sposobu w jaki lider motywuje zespół. To od tego czynnika zależy utrzymanie poziomu motywacji pracowników na wysokim poziomie.

O tym jak stać się liderem, który motywuje i inspiruje przeczytacie w jutrzejszym artykule.

Agata Miecznikiewicz

Założycielka Inner Adventure, ukończyła Uniwersytet Jagielloński, holenderski Radbout Universitet, Akademię Filmu i Telewizji. Life & Business Coach, zainteresowana tematyką kreatywności, jej działania i wpływu na aktywność i motywację człowieka. Mówca podczas konferencji SWPS. Jej największą inspiracją jest praca naukowa profesora Mihaly Csikszentmihalyi.

Dołącz do nas!